Decoupage - co to jest?

Decoupage Mirosławiec

Prasóweczki

Decoupage – co toż jest? Decoupage to technologia ozdabiania przedmiotów np. z drzewa lub ceramiki, poprzez naklejenie na nie wzoru z papieru. Następnie cel jest pokrywany warstwami lakieru. W rezultacie wzór wygląda jak namalowany.

Decoupage Dobra

Krótka historia decoupage’u

Słowo decoupage pochodzi z francuskiego czasownika oznaczającego ”wycinać”. Metodę tę korzystali jako główni syberyjscy nomadzi do ozdabiania grobów zmarłych. Z nich metodę serwetkową przejęli Chińczycy. Stosowalibyśmy oni decoupage’u do dekorowania m.in. lampionów i okien. W XVII wieku sztuka ozdabiania papierem spotkała we Włoszech, a później zaczęła być wprowadzana w wszelkiej Europie. Meble wykończone metodą serwetkową były tańszą wersję niezwykle popularnych chińskich przedmiotów. Decoupage cieszył się wielką popularnością także w latach późniejszych, m.in. na dworze Ludwika XV.
Nadaj duszę przedmiotom domowego użytku

Zobacz również sklep motoryzacyjny

Szukasz innowacyjnego sposobu na ozdobienie mieszkania? I że potrzebujesz zajęcia, które umożliwi Ci oderwać się od codziennego pędu? Decoupage to nieco w jeden raz dla Ciebie. Dzięki niemu, możesz przywrócić zniszczone sprzęty domowe do jedzenia, stworzyć nowy prezent lub zrealizować wizję wystroju wnętrza, która utkwiła w zajęciu z względu braku odpowiednich ozdób. Nie potrafisz znaleźć wymarzonych dekoracji świątecznych? Wykonaj je taż! Wybierz oczywiście taki styl jaki wymagasz i technologią serwetkową stwórz własne, oryginalne pisanki lub bombki.
Ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia

Decoupage Dobra

Podstawki pod kubki, szkatułki, kuferki na biżuterię i kosmetyki, wazoniki, pojemniki na chusteczki… dzięki metodzie serwetkowej możesz zupełnie zmienić przestrzeń wokół siebie.
Decoupage Dobra

Nie ważne czy chciałabyś odświeżyć starą komodę, tchnąć przebywanie w doniczkę na balkonie czy ubrać w realny sposób słoiki na przetwory. Wszystko to również wiele dobrze możesz osiągnąć przy wykorzystaniu tylko kilku prostych narzędzi.
Decoupage Dobra

Decoupage krok po kroku

Jeśli tylko zaczynasz przygodę z decoupagem, najlepiej rozpocznij od ozdabiania obiektów drewnianych, ponieważ szybko się z nimi tworzy. Wybrany przedmiot najpierw trzeba wyczyścić drobnoziarnistym papierem ściernym. Po umyciu i wytarciu szmatką, pomaluj go akrylową farbą. Wybierz wzór jaki zamierzasz wykorzystać i wytnij go. Jeśli używasz serwetki, zostaw tylko warstwę z ilustracją. Teraz przyklej wybraną grafikę specjalnym klejem do decoupage’u. Możesz jeszcze zastosować klej wykonany z roztrzepanego białka jajka. Posmaruj spód i wierzch obrazka. Ostatnim krokiem jest pokrycie ozdabianego przedmiotu lakierem tak, by papier nie był słyszalny przy dotykaniu ozdabianej powierzchni.
Narzędzia do decoupage’u

Decoupage zajmuje się coraz większą popularnością. W magazynach plastycznych kupimy bez problemu klej, farby akrylowe i lakier używany w technice serwetkowej. Znajdziemy tutaj także mnóstwo wzorów, jakie potrafimy wykorzystać do ozdabiania przedmiotów, ale wielu z nich możemy jeszcze zauważyć we domowym domu. Do decoupage’u możemy zastosować m.in. pudełek, ramek, ceramiki, świeczników. Wzory warto wybrać z serwetek, ale doskonale sprawdzą się też stare gazety, listy, zdjęcia, szkice czy nowe rysunki. Niezbędne do cięcia ilustracji będą prawdziwe nożyczki, nożyk lub żyletka. Do rozprowadzania kleju i farby potrzebujemy też pędzli, gąbki, wacików kosmetycznych czy chusteczek.
Decoupage Dobra

Artykuł zaistniał we kooperacji Decoupage – co to jest?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments