Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne miejsce na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu zabawie i ciekawostek historycznych. To pole, które nie jest właściwie rozpowszechnione jak pozostałe w Polsce, a pamięta sporo do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w którym wiązały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, będący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały postawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na ważny deptak, którym stanowi ulica Sienkiewicza.

To pole historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna miesza się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest idealnie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najatrakcyjniejszych miejsc tego cudownego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze powodu na swoje położenie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały obecnie w XV wieku i dzieli je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to fantastyczne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To miła brama miejska, która zatrzymała się do bliskich klimatów. By zobaczyć miasto z różnej strony o zobaczyć podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i realizuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt mieści się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy obcowania z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie odpowiedzialna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze uważają się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyznę w tym sektorze, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to dodatkowo miejsce, któremu uroku dodają liczne legendy i dania ludowe, kultowe są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to pole obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to pole, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, ale również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Powstał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje wtedy sam z najstarszych, murowanych budynków w Polsce. Dom jest jednoznaczny dla gości dodatkowo wolno go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku mieści się rezydencja, w jakiej zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wzmianki o tym stanowisku pojawiły się obecnie w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a przeprowadziła w 1644, była owo reprezentacyjna warownia otoczona bastionami, najwyższa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o