Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w walce z koronawirusem

Polski naukowiec rozpracował enzym istotny w kampanii z koronawirusem

Artykuł miesiąca

Polski naukowiec rozpracował enzym kluczowy w kampanii z koronawirusem Prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej z zespołem rozpracował enzym, którego wykonywanie zapewne istnieć charakterystyczne dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2. – Jeśli enzym potrakujemy jako zamek, to my do niego zrobili klucz – mówi naukowiec.

– Z paru lat współpracujemy z linią prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Profesor miał znaczni nacisk na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – zaznacza prof. Drąg
Dodaje, że z doświadczeń tych mogą już mieć też chemicy, a nawet firmy do dzieła testów diagnostycznych, które pozwoliły szybciej ustalić, czy człowiek ma koronawirusa
Zespół wrocławskich badaczy już dziś nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z pełnego świata

– Stanowi więc aktualnie wtedy najważniejsze białko – wśród wielu zidentyfikowanych – o którym tajemniczo prowadzą firmy poszukujące superszybkiego testu diagnostycznego – tak o zbadanym enzymie mówi prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, laureat Nagrody FNP za rok 2019 w rejonie nauk chemicznych i o materiałach.

Wykonywane przez badaczy z Wrocławia badania zatrzymują się też bazą dla poszukiwań środku na COVID-19.

Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, które są w tym wirusie. – To wspiera mu zostanie. Zahamowanie pomagania tego enzymu natychmiast powoduje, że ten wirus ginie – tłumaczy naukowiec.

– Gdyby opracować lek, który inhibitowałby robienie tego enzymu (hamowałby jego działalność – red.), to faktycznie zabijamy koronawirusa. To naturalnie z poprzedniej epidemii koronawirusa – SARS – mówi naukowiec.

– Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego sposób – porównuje naukowiec. Jak dodaje, enzym tenże istniał zwykły, przecież były do niego miliony kombinacji „kluczy”. – I my znaleźliśmy jeden klucz, który odpowiada do ostatniego enzymu – precyzuje naukowiec.

Ekspert wyjaśnia, skąd badacze dokonali ten istotny dla koronawirusa enzym – i wcale wiedzieli, że jest taki ważny. – Z paru lat współpracujemy z linią prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech. Opublikowałem spośród nim działalność podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio książkę o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Prof Hilgenfeld miał znaczni nacisk na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS – ocenia prof. Drąg. Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) prof. Hilgenfeld opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS natomiast jej głównego inhibitora. Kilka lat później na pamięć tego zajścia w Singapurze powstała nawet rzeźba.

– Na wstępu lutego tego roku, jak tylko prof. Hilgenfeld uzyskał enzym – proteazę koronawirusa SARS-CoV-2 – przywiózł mi ją do Wrocławia. To zaczęliśmy ją dużo mocno badać – mówi naukowiec. Dodaje, że proteaza obecnego wirusa SARS-Cov2 stanowi dużo podobna do proteazy wirusa SARS-CoV (z 2002 r.), nad którą odbywał prof. Hilgenfeld.
Naukowcy podzielili się produktami z wszystkim światem

Jak uczy, stanowi ostatnie enzym unikalny („rozpoznaje glutaminę w perspektywy P1”). – U ludzi łatwo nie jest takich enzymów – zapewnia badacz. Stąd też można się spodziewać, że jeśli powstaną leki uderzające w współczesny enzym, zatem będą one przeszkadzać wirusowi, ale już nie człowiekowi. Zaś więc oznacza, że będą trochę toksyczne.

Książka (z efektami z badań) zespołu prof. Drąga jest wciąż w trakcie recenzowania, natomiast jego zespół już dziś nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z pełnego świata. – Nie patentowaliśmy tego. Preprint książek jest dostępny online. – Zatem jest prezent z mojego laboratorium dla każdych zainteresowanych – zaznacza naukowiec. I działa, że w chwila dni po pracy zainteresowanych nie brakuje. Z pytaniami i ofertami współpracy zakładają się światy z drugich stron świata.

– To, co już opublikowaliśmy – to sama spośród najaktualniejszych informacji, jakie można liczyć o tym enzymie. To jego doskonała preferencja substratowa – precyzuje badacz. Badania te pokazują, z którymi aminokwasami enzym pewno się łączyć w znaczących pozycjach. – Możemy stwierdzić, albo toż są aminokwasy duże, małe, hydrofobowe czy zasadowe. Możemy te zrobić mapę najważniejszego stanowiska tego enzymu i stosować do niego choćby leki, które szybko dostają się na zbycie – mówi naukowiec.

Dodaje, że z doświadczeń tych mogą już mieć też chemicy czy firmy, aby mieć nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do dzieła testów diagnostycznych, które pozwoliły szybciej ustalić, czy człowiek ma koronawirusa.

– Dziś na przypadku mamy inne białka spośród tego wirusa, nie tylko proteazy. Tempo działalności jest zapewnij niesamowite – zaznacza prof. Drąg.

Badacze z Wrocławia mogli odbyć swoje badania tak mocno dzięki temu, że prof. Drąg opracował wcześniej nową platformę technologiczną, umożliwiającą otrzymywanie związków biologicznie aktywnych, w szczególności inhibitorów enzymów proteolitycznych.

Opracowana przez niego Hybrydowa Kombinatoryczna Biblioteka Substratów (HyCoSuL) pozwala projektować i osiągać wysoce skuteczne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma technologiczna wykorzystuje szeroką skalę aminokwasów (jakie nie panują w krwi), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Że ona wnosić do pisania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za badania te doceniony został dziś w 2019 r. Nagrodą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Zobacz również ekg Kołobrzeg

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments