Turystyka i inwestycje

Turystyka Jasień

Lubuskie

Samorządy większości miast i miasteczek mazurskich w wielkiej dawce tworzą na turystykę. Również nie uznaje się czemu dziwić. Wiadomo jednak, że najwyższe zyski przynosi turystyka masowa. Natomiast aktywna i kwalifikowana może dać dochody głównie konkretnym podmiotom lub gestorom.

Turystyka Witnica

Turystyka duża na Mazurach

Trudno o rzecz dużo naturalnego, jak więc, że niejako „ostoją” turystyki masowej w ostatnim krajobrazie są Wielkie Jeziora Mazurskie. Podstawową grupą turystów tu przyjeżdżających są w współczesnych latach nie tylko żeglarze i motorowodniacy. Przyznaje się zauważyć nowy trend – są to typy z Europy Zachodniej (m.in. z Niderlandów), którzy chętnie czerpią z miejsc biwakowych otrzymujących się przy marinach, po to by sobie w odpocząć w ciszy.

 

Turystyka Witnica

Wprawdzie nie w każdej stronie Wielkich Jezior Mazurskich taką ciszę znajdziemy. Coraz że o nią w Mikołajkach, gdzie powstały ogromne ośrodki wraz z hotelami (w ostatnim tworzący kontrowersje hotel na wodzie). Wbrew to przyjeziorne gminy nadal zyskują na działkach. Posiadają więcej niejednokrotnie dylemat – czy dopasowywać się na wysokie budynki hotelowe w otoczeniu jezior. Działki nad jeziorami stoją się coraz cenniejsze.

Turystyka Witnica

Mikołajki mają specjalny problem związany z programami budowy drogi szybkiego ruchu (tak zwanej szesnastki), która według zamysłów była być 500 m od centrum miasta. Tutejszy samorząd robi wszystko by do inwestycji z takim wzrostem nie doszło. Ta cenna wzbudza kontrowersje zarówno w kolejnych mazurskich ośrodkach turystycznych.

Turystę masowego przyciąga też nasza kuchnia. Nie są już niczym innym pływające bary oferujące smażoną rybę słodkowodną. Sezonowy tłok na jeziorach (zwłaszcza ilość motorówek) również wzbudza dyskusje, nie gwarantuje to szczególnie żeglarzom. Cóż, tegoż się właściwie nie zahamuje.

Turystyka Witnica

Turystyka aktywna na Mazurach

Z turystyką aktywną można stosować Mazury wschodnie, czyli Szeskie Wzgórza, pogranicze Mazur i Suwalszczyzny wraz z małymi jeziorami rynnowymi. Tu rzeczywiście możną znaleźć spokój. Natomiast są też atrakcje dla aktywnych, nawet dla wyczynowców. Najwyższe w Polsce (nieczynne już) mosty w Stańczykach używane są między innymi do kroków na bungie. Rzeki (m.in. Gołdapę) wykorzystują kajakarze.

Stałych klientów mają swoje gospodarstwa agroturystyczne. Wbrew to połowę tutejszych samorządów posiada i problemy powiązane z lokatami. Wiadomo, pieniądze z podatków są ważne. Dlatego żywe dyskusje wzbudzały projekty instalowania elektrowni wiatrowych w wybranych tutejszych gminach. Część mieszkańców Gołdapi oprotestowała przebieg drogi wojewódzkiej 165 poprzez ostatnie miasto. Obawiają się przejazdów samochodów ciężarowych. Natomiast stanowi wówczas miła w sektorze miejscowość uzdrowiskowa.

Turystyka Witnica

zobacz również Turystyka i inwestycje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments